RPG uczy i bawi: (Nie?)pełnosprawność







Czasem oczywiste pomysły przychodzą człowiekowi do głowy bardzo późno. Wiecie, skończyło się jakieś studia, ma się jakąś tam wiedzę, która wydaje się tak oczywista, że przecież na pewno wszyscy to wiedzą. Do tego Favi zrobiła te swoje settingi do Adventurers! 2ed, Jane pokazała wzór okładki z piegowatą księżniczką-okularnicą i puchatym elfem, a moja głowa wybuchła pomysłami. Bo przecież różnorodność to nie tylko ludzie, którzy wyglądają nieco inaczej, albo nie do końca tak jak nasze wyobrażenie danej profesji. To też takie grupy ludzi, których na co dzień nawet nie zauważamy, czasem może nie rozumiemy lub z lekka się boimy. Osoby z niepełnosprawnościami - takie, jak my, tylko z nieco innymi problemami.


Żyjemy w świecie, który nie chce widzieć niektórych problemów. Co nie jest idealne, nie jest ładne, chude, fit i w ogóle, nie ma racji bytu w społecznej percepcji. Należy to pominąć wzrokiem, najlepiej nawet nie komentować, a już na pewno nie myśleć o tym z empatią, nie zastanawiać się nad tym, że takie osoby są częścią społeczeństwa. A przecież my, rodzice i dziecięcy MG możemy dorzucić swoją, wbrew pozorom naprawdę dużą, cegiełkę do budowania przyszłości świata dużo bardziej inkluzywnego, otwartego i opartego na zdrowym współczuciu, ciepłym i pozbawionym zbędnej litości.


Idąc tym tropem zaczynam nowy cykl. Cykl, w którym postaram się Wam przybliżyć poszczególne niepełnosprawności, opisać z czym się wiążą, a także dać kilka inspiracji na przygody i NPC’ów.


Ale zanim to nastąpi, chciałabym podzielić się z Wami kilkoma materiałami, którymi możecie posłużyć się podczas zwykłych rozmów z dziećmi na powyższy temat:

7b: Pogaduchy o niepełnosprawności dla dzieci i rodziców



Jest to poradnik, opublikowany online na portalu Damy Radę, opisujący pokrótce, jak możemy rozmawiać z dziećmi na temat niepełnosprawności w ogóle, a także poszczególnych z nich.


Link: http://damy-rade.org/nie-gryziemy/etykieta/2999-7b-pogaduchy-o-niepelnosprawnosci-mini-poradnik-fol-juz-do-pobrania.html

Duże sprawy w małych głowach



Książka Agnieszki Kossowskiej jest dla mnie majstersztykiem. Zawiera zarówno historie opowiedziane przez niepełnosprawne dzieci, pokazujące ich perspektywę na świat i swoją niepełnosprawność, jak i propozycje gier i zabaw, przy użyciu których dorośli mogą pomóc dzieciom zrozumieć świat niepełnopsrawności. Oraz solidną dawkę teoretycznej wiedzy.


O, ta książka: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4823079/duze-sprawy-w-malych-glowach

Drużyna naprzód!



Krótki filmik opublikowany na youtube przez fundację Impuls, pokazujący przygodę wymyśloną pewnego deszczowego dnia przez grupkę dzieci.


Link: https://www.youtube.com/watch?time_continue=203&v=y5AWDB3MVwY&feature=emb_logo

Bajki bez barier



Moja ulubiona pozycja na tej liście. Jest to cykl opublikowanych przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko” bajek, z których każda opisuje inny rodzaj niepełnosprawności, od znanych każdemu, po mniej oczywiste. Na podanej stronie całość cyklu można znaleźć w zakładce “projekty”. Są pięknie wydane i zawierają wciągające historie (uwierzcie praktykowi :P).


Link tu: http://swiatelkodladzieci.pl

Zdjęcie stąd: https://unsplash.com/photos/OO89_95aUC0

Komentarze