Gdzie znaleźć darmowe grafiki?

Nie raz zdarza się nam, że potrzebujemy ciekawego, darmowego zdjęcia, grafiki czy ikony do wykorzystania na sesji, albo w dokumencie. Możemy oczywiście po prostu skopiować dowolną grafikę "z googla", ale ani to ładne, ani legalne, szczególnie jeśli chcemy potem naszą pracę dalszemu gronu udostępnić. Jest jednak kilka opcji, z których możemy skorzystać i tak, "z googla" jest jedną z nich... o ile wykonamy kilka kliknięć.


Zanim jednak do samych grafik przejdziemy, chciałbym chwilkę o licencjach. Zazwyczaj będzie to któraś z poniższych licencji Creative Commons:

CC0 – Autor zrzeka się praw autorskich do grafiki całkowicie. Umożliwia to wykorzystywanie, kopiowanie, rozpowszechnianie, a także dowolne modyfikowanie bez jakiejkolwiek zgody. 
CC-BY – Autor pozwala na wykorzystywanie, kopiowanie, rozpowszechnianie i edycję grafiki pod warunkiem, że za każdym razem zostanie oznaczony (imię i nazwisko lub pseudonim autora, a czasem link do źródła).
CC-BY-SA - Jak powyżej, ale materiał wykonany na podstawie użytego utworu musi być udostępniony na tych samych warunkach.
CC-NC – Autor zrzeka się praw autorskich do grafiki z zastrzeżeniem, że grafika nie może być wykorzystywana w celach komercyjnych
CC-ND - Autor zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu zarówno w celach komercyjnych i niekomercyjnych, pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (bez tworzenia utworów zależnych).

Jakbyście chcieli zapoznać się z tematem szerzej, odsyłam do źródła, czyli na stronę Creative Commons Polska.  


Źródła darmowych oraz legalnych grafik:
1. Google Grafika -  kiedy klikniemy w guziczek "Narzędzia", poniżej pojawia się drugie menu, z którego jedną z opcji są "Prawa do użytkowania". Oczywiście interesują nas "Licencje Creative Commons". 



Nie jest to jednak opcja najlepsza, bywa obarczona błędami. Czasem jakieś grafiki będą wyświetlać się jako na licencji CC, a będą do kupienia na jakiejś stronie, część grafik mimo że udostępniana na określonej licencji nie będzie widoczna.

Oczywiście, podobną opcję posiadają także inne wyszukiwarki internetowe, ja jednak z przyzwyczajenia używam Googla, dlatego dzielę się akurat tym.

2. Pixabay - chyba największa baza obrazów na licencji CC0. Ponad milion obrazów, wyszukiwarka po polsku, wybrane rozdzielczości grafik do pobrania bez zalogowania się, a po założeniu konta dostępność grafik w większej rozdzielczości i bez konieczności klikania irytującej Captchy za każdym razem, kiedy chcemy coś pobrać.

3. Pexels - zbiór zdjęć przesyłanych przez użytkowników, uporządkowanych przez moderatorów w kategorie. Większość dostępna do modyfikacji i także wykorzystania komercyjnego, ale nie wszystkie. Na szczególną uwagę zasługuje kategoria fotografii kosmicznej, ze zdjęciami pochodzącymi z NASA (więc niestety możliwych do użycia tylko na określonych warunkach).

4. Unsplash - trochę mniejsza baza, ale grafiki są moim zdaniem ciekawsze, jest też możliwość pobrania za od razu w różnych rozdzielczościach, czasem bardzo dużych, a po stworzeniu konta także tworzenia własnych kolekcji z dostęnych grafik "na później". I mają aplikację dla posiadaczy "jabłuszek"

5. Pikwizard - tu warto zajrzeć jeśli szukamy zdjęć przedstawiających ludzi, albo fotografii miejskich. 

6. Gratisography - bank dziwnych, surrealistycznych zdjęć. Jeśli szukacie czegoś nietypowego, warto tu zajrzeć.

7. Freepik - zdjęcia i ilustracje w dużych rozdzielczościach, wyszukiwarka po polsku, wystarczy pamiętać o konieczności podania autora.

8. Kaboompics - wysokie rozdzielczości, wyszukiwarka po kolorach, możliwość pobrania w wybranej przez siebie rozdzielczości.

9. FreeImages - kolejna duża baza, jak najbardziej zwyczajnych zdjęć. 

10. Public Domain Archive - zbiór grafik i zdjęć dostępnych w Domenie Publicznej, czyli dostępnych do wykorzystania bez żadnych obostrzeń.

11. Public Domain Pictures - jak wyżej.

12. Vecteezy - tu ciekawostka, bo zbiór grafik wektorowych. Część grafik dostępna jest za darmo, część płatnie, wszystkie z oznaczeniem BY.

13. Rawpixel - zdjęcia, ale też i grafiki wektorowe, część materiałów darmowa, część płatna.

14. Iconmonstr - jest to serwis tworzony przez jednego człowieka, zwierający ponad 4000 pogrupowanych tematycznie ikon.

15. Game Icons - bank ikon o tematyce związanej z grami. Smoki, czarodzieje, kociołki. Moja ulubiona strona ze wszystkich wymienionych. I pobieranie bez zalogowania w png lub svg, z uznaniem autorstwa.

16. The Noun Project - na koniec również ikony. Ponad 3 miliony do wyboru, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Do pobrania wymagane jest stworzenie darmowego konta i nie można ich edytować.




Komentarze